- Ajánló
- Kiadványaink
- Szak- és tankönyvek
- Sürgősségi orvostan
- Kritikus állapotú betegek ABCDE vizsgálata
Kritikus állapotú betegek ABCDE vizsgálata
A könyv célja, hogy megismertesse a mentősöket, a sürgősségi orvosokat, a kórházi személyzetet és az elsősegélynyújtókat a sürgősségi betegek állapotának értékelésének gyors és szisztematikus megközelítésének előnyeivel, és ezáltal hozzájáruljon a kritikus állapotú betegek felismerésének és kezelésének hatékonyságához.
A sürgősségi betegek értékelésének strukturált megközelítésének célja elsősorban az életveszélyes állapotok gyors felismerése és azonnali kezelése. Az ABCDE rendszer másik célja azonban az, hogy vészhelyzetben egy nyelvet beszéljünk.
Az értékelés első három lépcsője – A, B és C – az emberi test abszolút létfontosságú funkcióit, nevezetesen a légutak, a légzés és a keringés működését jelöli. A mentősök és a sürgősségi orvosok számos technikai eszközt használnak a diagnózishoz, a kezeléshez és a megfigyeléshez. Ezekre az eszközökre azonban gyakran nincs szükség, különösen a sürgősségi betegek kezdeti felmérése és kezelése során. Valójában késleltethetik a szükséges kezelést. A sürgősségi beteg ABCDE séma szerinti kezdeti értékelése segít az életveszélyes helyzetek gyors felismerésében és kezelésében. Ehhez csak a segítő személyzet érzékszerveire (látás, hallás és tapintás) van szükség.
Majdnem minden fejezetet kérdések gyűjteményével zárul, amelyek kommentált válaszai a könyv végén találhatók. A válaszok szándékosan részletesek, hogy csak ezzel a résszel ellenőrizhesse tudását.