Sebészet 12. kiadás
A Sebészet az elmúlt több mint 30 évben bebizonyította életképességét, ennek tanúsága a jelenlegi 12. kiadás. Törekedtünk a legújabb ismeretek közlésére és külön hangsúly került a második nemzedékes szerzők bevonására – a jövő a ma felnövő fiataloké, nekik szánom könyvünket.
Az utóbbi évtizedben a sebészet területén sok olyan korszerű eljárás került bevezetésre és vált elfogadottá, ami új szemléletet és gyakorlatot jelent, ezekre hangsúlyosan felhívjuk a figyelmet. Számos helyen megújítottuk a képanyagot és bevezettünk egy újítást is: könyvjelzőt iktattunk be: minden fejezet élén rövidítésjegyzék található, ahova a szöveg olvasásakor gyakran vissza kell térni. Ha az olvasó az egyik könyvjelzőt az aktuális laphoz igazítja, a másikat pedig a rövidítésjegyzékhez, akkor egy mozdulattal kerül egyik helyről a másikra. A könyvjelző ugyanígy megkönnyíti a hivatkozások, az ábrák, illetve a táblázatok felkeresését és a gyors visszatalálást. Ami ma szokatlan, az talán holnap utánzásra méltó, különösen ha beigazolódik az előnye.
A XXI. század sebészeinek elvileg legalább négy tanító mesterre lenne szüksége: az egyik klinikai sebész, a másik kutató, a harmadik a személyes szakmai életvezetésre és a negyedik a társszakmák követésére. Ezek nélkül nem képzelhető el lépést tartani a fejlődéssel.
Gondolkodásunkkal és stratégiánkkal folyton alkalmazkodnunk kell a változó követelményekhez, ami nélkül nincs modern sebészet. A másik oldalon viszont szorít bennünket a fejlődéssel együtt járó jelentős költségnövekedés, a tudomány és a lelkiismeret, a technika és a humanizmus közötti állandó harc és konfliktus. Mindezek közepette azonban nem szabad elfeledkeznünk igazi célunkról, a betegek segítéséről, mely éppoly időtlen és égetően aktuális, mint maga az egészség és a betegség.