Mozgásszervi sebészeti műtéttan

Új
 
Beleolvasok

A Mozgásszervi sebészeti műtéttan hiánypótló monográfia, amely elsősorban ortopéd-traumatológiai rezidensek, szakorvosjelöltek, illetve fiatal szakorvosok számára íródott. Nem az volt a cél, hogy egyes műtéti leírások alapján önálló műtéteket végezhessenek a kollégák, hiszen ehhez sokszor részletesebb ismertetések szükségesek, amelyeket megtalálnak adott területekkel foglalkozó szakkönyvekben. Lehetőséget nyújt azonban általános áttekintésre, ismeretek szerzésére a jelen állás szerint leginkább elfogadott műtéti beavatkozásokkal kapcsolatban.

Az Ortopédia rész első fejezetében a reuma- és szeptikus sebészet mellett a szerzők megpróbálnak átfogó képet adni a mai tumorsebészet lényegéről is. Mivel a terjedelem nem tette lehetővé a műtétek részletes leírását, ezek megértését videófelvételek segítik.

A második fejezet a gyermekortopédiáé, amelyben a szerzők megkísérlik a legismertebb és leggyakrabban alkalmazott gyermekortopédiai műtétek bemutatását, különös tekintettel a végtaghosszabbítás, a több dimenziós végtagi deformitás kezelésére, illetve a végtagmegtartás legkorszerűbb eljárásainak, illetve eszközeinek bemutatására.

A gerincsebészettel a 3. fejezet foglalkozik. Ez a terület hazánkban az elmúlt négy évtizedben indult jelentős fejlődésnek, vált önálló szubspecialitássá az ortopédián belül. Komoly szaktekintélyek mutatják be a gerincsebészet műtéti repertoárját.

A 4. és 5. fejezetek a váll, humerus proximális fél és a könyök, alkar műtéti beavatkozásaival foglalkozik. Hagyományos és új típusú – filozófiájában merőben más – protézisek műtéttechnikai bemutatása mellett teret kap számos modern minimálinvazív váll- és könyök artroszkópiás beavatkozás leírása is.

A csukló és a kéz sebészi beavatkozásainak tárgyalása a 6. fejezetben található. Ez a kézsebészettel mint önálló diszciplínával határos terület, ezért itt elsősorban az ortopédiában is előforduló beavatkozásokat tárgyalják a szerzők.

A medence, csípő, femur proximalis fél műtéti beavatkozásainak leírását a 7. fejezet tartalmazza. Klasszikus ortopédiai terület, itt foglalkozik a kötet a medencereszekciókkal, a csípőízület minimálinvazív tükrözéses technikája és feltárásai mellett a különböző rögzítésű, különböző korban alkalmazott, eltérő típusú csípőprotézisek beültetési technikájával, az egyre hangsúlyosabb revíziókkal és a traumatológia határterületeként is értékelhető periprotetikus törésekkel.

A térdkörüli lágyrészek, szalagok és a térd csontos műtéteivel a 8. fejezet foglalkozik. Itt egyaránt szerepet kapnak a klasszikus térdtáji tengelykorrekciós osteotomiák, szalagplasztikák, -pótlások, mint a modern sebészi beavatkozások chondropathiában, primer és szeptikus protézisműtétek, navigáció, illetve a robotsebészet.

A 9. fejezet a tibia distalis harmad, felső és alsó ugróízületek műtéttanát tárgyalja. Szintén a klasszikusnak számító műtétek – mint pl. a bokainstabilitás, bokatáji alagút szindrómák, lágyrészelváltozások, a felső-alsó ugróízületek, különböző lábtőcsontok elmerevítése stb. – mellett szó kerül a nemrégiben bevezetett felső ugróízületi artroszkópiára és protézisbeültetésre is.

Fontos a 10. fejezet is, ami a lábközépcsontok és az előláb műtéteit tartalmazza. Terjedelmi okok miatt szintén csak összefoglalják a szerzők – mintegy vezérfonalként – a hallux valgus és a felnőttkori komplex lábdeformitások műtéttechnikáját, az ezzel részletesebben foglalkozni vágyók részére. Kitérnek egyéb csontos műtétek mellett (metatarsalgia, hallux valgus stb.) gyakoribb lágyrészműtétekre (talpi Dupuytren, Morton-neuroma stb.) is.

 

A Traumatológia rész első, Általános része a műtéti beavatkozások általános ismereteit, az atraumatikus technikát, a műtéti fektetést, a vértelenítés lehetőségeit taglalja. Az AO alapelvei mellett a súlyos lágyrészsérülések, posztoperatív haematoma menedzsmentje szerepel. A speciális kórképek között a lövési sérülések, nyílt törések, fasciitis necrotisans és compartment szindróma részletezése olvasható itt.

A Részletes rész a gerincsérülések ellátásával kezdődik, majd ezt követik a felső végtag sérülései. Az egyes régiók ismertetését annak anatómiai jellegzetességeivel kezdik a szerzők, a leggyakoribb műtéti eljárások leírásával folytatva, felhívva a figyelmet a lehetséges szövődményekre is. Sorrendben a vállöv, humerus, könyök, alkar a csukló törései, komplex és egyes lágyrészsérülései szerepelnek.

Az alsó végtagi műtéteket a medence töréseinek ellátásával kezdi bemutatni a könyv, a csípő, térd, lábszár, boka és a láb sérülései felé haladva, azok ellátását részletezve.

A Traumatológia részt és egyúttal az egész kötetet a Standard műtéti feltárások című fejezet zárja, az egyes régiókat tárgyalja sémás ábrákkal mind a baleseti, mind az ortopéd sebészek számára. Magától értetődően alapul vettük a meglévő anatómiai ismereteket. A bőséges, nagy feltárások tudásának birtokában mindenki olyan kiterjesztésű műtétet végezhet, amelynek nagysága az adott sérüléstípus korrekt sebészi kezeléséhez szükséges, akár a minimálinvazivitás kívánalmaihoz kapcsolódva is.

A szerkesztők remélik, hogy minél több könyvespolcra felkerül a műtéttan, amely egyrészt összefoglalja azokat a lehetőségeket, amelyeket a szakma javasol a mindennapi gyakorlatban, másrészt a fejezetek szerzői személyes tapasztalatukat, ajánlásukat adják át a mindennapi gyakorlatot végzőknek.

 
Méret202 x 285 mm
Oldalszám724
Kötéskeménytábla
Kiadás éve2024.09.25.
Kiadáselső
Besorolási kódA FIX
ISBN szám: 978 963 226 896 5
Listaár:  36 000 Ft 
Online ár:
32 400 Ft
 
 
Webshop készítés