Kis élet-gombócnak képzelem Várandós anyák és apák kötődése magzatukhoz
„Szeretném pontosabban érteni, mit üzen a magzatom…” „Úgy érzem, amíg nem tarthatom a karjaimban, nem tudom elhinni, hogy ő tényleg van, és mostantól itt lesz velünk!” „Amikor feszült vagyok és megérzem a mozgását, tudom, hogy nekem jelez: nyugodjak meg, minden rendben lesz.”
Ilyen és ehhez hasonló vallomások hangzanak el abban a terápiás térben, ahol várandós anyák és apák azzal a kéréssel érkeznek, hogy szeretnének segítséget kérni magzatukkal való kapcsolatuk felvételében, elmélyítésében, a kapcsolatot akadályozó tényezők elhárításában.
A szerző perinatális pszichológus, hipno- és szomato-pszichoterapeuta közel harminc év szakmai tapasztalatát osztja meg az anya-magzat, apa-magzat kötődés területén. Hiánypótló alkotás, hiszen bemutatja mindkét szülő magzatával való kapcsolódásának fejlődését, az ezt segítő vagy hátráltató körülményeket, a jelentősebb elakadásokat, és ezek oldásának lehetőségeit a szakirodalom és a terápiás tapasztalat tükrében.
A várandósság ideje alatt lehetséges és érdemes megnyílni és kibontakoztatni a kapcsolatot a magzattal, hiszen ez az időszak a szülők számára az intuitív ráhangolódás, a szavak nélküli kommunikáció és zsigeri megérzések gyakorlóterepe. Az itt szerzett tapasztalatok hasznosíthatók az újszülött jelzéseinek megértésében és szükségleteinek kielégítésében. A szülői kompetencia élménye ajándék a változásokkal teli időszakban, az átélt közös élmények segítik az eligazodást a kisbaba működésének „elég jó” megértésében. A prenatális kötődés és kapcsolatfelvétel jelentősége abban áll, hogy a magzathoz való kapcsolódás valójában az újszülötthöz való kapcsolódás előszobája. A könyv célja pedig, hogy a szülésre való felkészülésről a hangsúlyt a szülőségre való felkészülésre helyezze.
A könyv egyaránt szólítja meg az önismereti fejlődésre, tudatos készülődésre vágyó gyermeket tervező/váró nőket és férfiakat, ugyanakkor hasznos olvasmány a szülés-születés témakörében dolgozó szakemberek számára is.