DC: 0-5 Esetbemutatások
A Medicina Kiadó gondozásában 2019-ben jelent meg a DC:0-5™ kora gyermekkori fejlődési és lelkiegészség-zavarok osztályozására szolgáló klasszifikációs rendszer , amit az amerikai ZERO TO THREE szervezet adott ki 2016 decemberében. Az osztályozási rendszer az első 5 életév problémáit, klinikai zavarait összesíti.
A DC rendszert az USA-ban, a legtöbb angolszász transzatlanti államban, valamint több kontinensen (Európában is) használják a klinikusok. Az 5 tengelyt és a fejlődéspszichopatológia törvényszerűségeit alkalmazó klasszifikációs rendszer részletes információkkal szolgál a korai diagnosztikához, miközben eleget tesz a klasszifikációk átjárhatóságának a széles körben ismert, elfogadott és használt DSM-5 és BNO-10 rendszerekhez. A kötet a prevenciót, a diagnosztikát és az intervenciótervezést is támogatja a kora gyermekkori életidőszakban, sokszempontú ismeretanyagot nyújtva a korai fejlődési és lelki zavarokról minden kisgyermekekkel foglalkozó gyakorlati és kutató szakember számára.
A ZERO TO THREE 2023-ban adta ki a DC:0-5 klasszifikációs rendszer alkalmazását bemutató Esettanulmányok című kézikönyvét. A kötet több mint 15 esettanulmányt tartalmaz, amelyek gyakorlati javaslatokkal szolgálnak a kisgyermekekkel és családjaikkal végzett diagnosztikai munka támogatásához. A kötet mély betekintést nyújt pszichológusoknak, (gyógy)pedagógusoknak és intervenciós szakembereknek abba, hogyan is érdemes használni e kifejezetten kora gyermekkori diagnosztikai osztályozási rendszert a gyakorlatban. Az esettanulmányok célja, hogy elmélyítse a csecsemő- és kisgyermekkori klinikai zavarok megértését, és segítse a klinikusokat abban, hogy jobban megértsék a DC:0-5™ alapját képező multiaxiális keretrendszer, a kulturális érzékenységet képviselő szemlélet és a kapcsolati megközelítés alkalmazását a diagnosztikai és az intervenciótervezési folyamatban.
Minden esettanulmány – amit a szakterület jeles nemzetközi képviselői írtak – esetkonceptualizációt, diagnosztikai összefoglalót, gyakorlati útmutatásokat, megbeszélést és néhány vitapontot és reflexiós kérdést tartalmaz, amelyeken az olvasó elgondolkodhat az esettel és a felvetett klinikai témakörökkel kapcsolatban.
A fordításon ugyanazok a hazai szakemberek (pszichológusok, gyógypedagógusok, orvosok, szülő-csecsemő konzulensek) dolgoznak, akik nevéhez fűződik a DC:0-5™ magyar fordítása is. A megjelenés 2024 őszén várható.