- Ajánló
- Kiadványaink
- Szak- és tankönyvek
- Pszichiátria - Pszichológia
- A transzgenerációs trauma és terápiája
A transzgenerációs trauma és terápiája A transzgenerációs atmoszféra
A könyv bemutatja a trauma transzgenerációs lélektani hatásait, a vele folytatott klinikai munkát, új elméleti keretet kínál a transzgenerációs trauma megértésére.
A transzgenerációs atmoszféra olyan originális koncepció, mely lehetőséget ad számos ismert jelenség új elméleti keretben, egymással összefüggésben való megértésére, így értelmezhető benne a trauma első generációra kifejtett lélektani hatása; a transzmisszió módja; a transzgenerációs trauma örököseiben megjelenő lélektani hatások és a terápiás sajátságok.
A könyv fókuszában az egyének egész csoportját érintő kollektív társadalmi traumák lélektani hatásai állnak. Az egyéni trauma közvetlen mélylélektani hatásaiból kiindulva, a csoportban megélt trauma generációkon átívelő hatása felé haladva különös tekintettel foglalkozik a társadalmi környezet szerepével a trauma feldolgozásában, illetve a trauma továbbörökítésében.
A könyv a pszichoanalitikus elméletek adta keretrendszerben foglalkozik általános lélektani folyamatokkal, nem célja aktuálpolitikai, társadalmi folyamatok elemzése. Az egyéni szintű lélektani folyamatokon keresztül azonban segítheti a napjainkban zajló társadalmi szintű folyamatok lélektani hatásainak jobb megértését, a jelenben születő transzgenerációs traumatizációt is.
A transzgenerációs atmoszféra, gazdag klinikai anyaga és a módszertani javaslatai révén hasznos lehet a klinikumban dolgozó szakembereknek. Az atmoszféra mint elméleti koncepció ugyanakkor a pszichoanalitikus, pszichodinamikusan gondolkodó olvasón túl megszólítja valamennyi transzgenerációs traumával foglalkozó szakembert – például szociológusokat, filozófusokat, antropológusokat, történészeket, irodalmárokat – de akár a laikus érdeklődőt is.