Gyermek fül-orr-gégészet
Noha a XX. század elején már voltak kollégák, akik gyakorlatot szereztek a gyermekek fül-orr-gégészeti ellátása terén, a szakma igazi fejlődése, széleskörű önállóvá válása az utóbbi 20‑30 évben ment végbe. Ebben az időszakban mutatott azelőtt soha nem látott fejlődést a gyermekkori laryngotrachealis rekonstrukció, az implantálható hallásjavító eszközök széles köre, beleértve természetesen a cochlearis implantáció térhódítását és általánossá válását.
A kommunikációs zavarok, a nyelési és alvási rendellenességek diagnosztikája és gyógyítása új lendületet vett. A fejlődési rendellenességek genetikai hátterének tisztázása, a plasztikai sebészeti módszerek integrálása, az endoszkópos technika általánossá válása szintén erre az időszakra esik. A társszakmák, mint a neurológia, a szájsebészet, az aneszteziológia, a képalkotó és labordiagnosztika, a bőrgyógyászat, a pszichológia, a logopédia és audiológia, a foniátria szintén hatalmas fejlődésen mentek át, és ez megjelent a gyermek-fül-orr-gégészettel közös betegellátásban is.
Utoljára éppen 40 évvel ezelőtt jelent meg magyar szerző, Kollár Dezső tollából átfogó, a maga korában igen kitűnő tankönyv a medikusok, szakorvosjelöltek, szakorvosok számára. A fent leírt változások, az exponenciális fejlődés tette szükségessé, hogy a szakma összefogjon, és ismét megjelentessen egy korszerű, jól használható, teljességre törekvő tankönyvet.
A szerkesztők és a szerzők bíznak benne, hogy ilyen munkát bocsátanak útjára az érdeklődő olvasók számára.
Katona Gábor, Hirschberg Jenő