Magyar nők India vonzásában

Ünnepi könyvhét
Új
 

A magyarok mindig különleges rokonszenvvel tekintettek az indiai kultúrára, és ez a nagy érdeklődés India művészete, történelme, nyelvei és vallásai iránt az idők során egyre erősödött. Azok a honfitársaink, akik indiai utazásuk vagy az ott végzett tevékenységük miatt híresek lettek, többnyire férfiak voltak. Ennek alapján azt gondolhatnánk, hogy magyar nők nem is nagyon utaztak Indiába, vagy ha el is jutottak oda, nem vittek végbe olyan fontos tetteket, hogy emlékezni kellene rájuk. Hogy ez mekkora tévedés, arra ebben a könyvben szeretnék sok-sok példával rácáfolni és rámutatni arra, hogy számos bátor nő is eljutott a titokzatos szubkontinensre, akik férfitársaik árnyékában olyan dolgokat vittek végbe, amelyekért kiérdemlik legnagyobb tiszteletünket és csodálatunkat.

Ez a könyv a 19. századtól máig tekinti át az Indiában járt magyar nők munkásságát. Voltak közöttük úttörő utazók, akik a kor előítéleteivel dacolva egyedül indultak el a hosszú és kockázatos útra, voltak művészek, írók, tudósok, misszionáriusok, indiaiakhoz férjhez ment asszonyok, spirituális megvilágosodásra vágyók, az indiai függetlenségért harcolók, a 20. századi India óriás alakjai: Rabindranáth Tagór, Mahátmá Gándhí és Dzsaváharlál Néhrú közvetlen közelében élők. Mindegyiküket valami ellenállhatatlan erő vonzotta India felé. Szinte valamennyiük élete filmvászonra kívánkozó, kalandos és lebilincselő történet. Bátor és rendkívüli nők életének krónikája, akik nem mindennapi körülmények között kerültek Indiába, akiknek nem akármilyen harcot kellett vívniuk azért, hogy ott elfogadtassák magukat, és akikben az Indiával való találkozás élménye olyan alkotó energiákat szabadított fel, amelyek eredménye a legnagyobb elismerést váltja ki belőlünk.

 

Dr. Lázár Imre diplomata, India-szakértő, a Delhi Magyar Tájékoztatási és Kulturális Központ volt igazgatója, a Magyar–Indiai Baráti Társaság alelnöke. Az újdelhi Dzsaváharlál Néhrú Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Intézetében folytatott doktori tanulmányokat, PhD-fokozatát a magyar–indiai kulturális diplomáciáról szóló értekezésével védte meg. Fő kutatási területe a kulturális diplomácia elméleti és gyakorlati kérdései, valamint a magyar–indiai kulturális kapcsolatok, ebben a témában számos könyvet és tanulmányt publikált: Hungarian Explorers and Travellers in India (2007, 2008), Elizabeth Brunner – Her Life, Her Words (2011), India – az ébredő nagyhatalom (2018), Szerelmem, India – Brunner Erzsébet festőművész csodálatos élete (2022). Könyvei jelentek meg továbbá a kopt kultúra témakörében: Keresztény zarándokhelyek Egyiptomban (2001), Egyiptomi kolostorok (2018).

 
Méret165 x 235 mm
Oldalszám288
Kötéskeménytáblás
Kiadás éve2024.
Kiadáselső
Besorolási kódC BIZ
ISBN szám: 978 615 020 563 2
Listaár:  7 400 Ft 
Online ár:
6 660 Ft
 
 
Webshop készítés